Poziom serotoniny w organizmie jest związany z regulacją snu, nastroju i apetytu. Wykazano, że zrównoważony poziom serotoniny wspomaga spokojny sen, dobry nastrój i – co dla nas najważniejsze w tym artykule – zmniejszone łaknienie cukru i zmniejszenie apetytu. Istnieje kilka sposobów, aby zwiększyć poziom serotoniny w naszym organizmie, między innymi odpowiednia suplementacja. L-tryptofan i 5-Hydroksytryptofan (5-HTP) są jednymi z kluczowych prekursorów serotoniny. Jednakże, suplementacja 5-HTP jest preferowana dla zwiększenia poziomu serotoniny, ponieważ w przeciwieństwie do L-tryptofanu, 5-HTP nie może być wykorzystany do innych celów w organizmie, takich jak synteza niacyny czy białek. 5-HTP jest dobrze wchłaniany przez organizm i jest w stanie przekraczać barierę krew-mózg, co ułatwia efektywnie zwiększać syntezę serotoniny w centralnym układzie nerwowym.

Dlaczego warto suplementować 5-HTP

5-HTP, czyli 5-Hydroksytryptofan, jest wytwarzany w jako jeden z półproduktów syntezy melatoniny i serotoniny z aminokwasu – tryptofanu. Niższy poziom serotoniny, neuroprzekaźnika, który odpowiada za przewodnictwo komórkowe w obrębie układu nerwowego, został powiązany z zaburzeniami takimi jak depresja, lęk, fibromialgia, bezsenność, przewlekłe bóle głowy i otyłość

Niektóre badania sugerują, że 5-HTP może być przydatny w takich warunkach, ponieważ może zwiększyć poziom serotoniny. Jednakże, 5-HTP może wchodzić w interakcje z wieloma lekami lub ziołami, które również wpływają na poziom serotoniny, lub powodować, że niektóre wyniki badań laboratoryjnych będą niedokładne. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji 5-HTP warto skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Czy 5-HTP zmniejsza apetyt

5-HTP może zwiększyć uczucie pełności, powodując, że jesz mniej i w rezultacie łatwiej tracisz na wadze.

Utrata wagi może zwiększyć produkcję hormonów , które sprawiają, że czujesz się bardziej głodny (między innymi greliny). Uczucia ciągłego głodu mogą sprawić, że utrata wagi nie będzie tak efektywna w dłuższej perspektywie. 5-HTP może zmniejszać aktywność tych hormonów, hamując apetyt i w rezultacie pomagając w utracie wagi.

W jednym z badań, 20 osób z cukrzycą zostało losowo przydzielonych do 2 grup przyjmujących 5-HTP lub placebo przez dwa tygodnie. Wyniki pokazały, że osoby, które otrzymywały 5-HTP spożywały około 435 kalorii dziennie mniej w porównaniu do grupy placebo. Co więcej, 5-HTP zmniejszał przede wszystkim spożycie kalorii pochodzących z węglowodanów, co wiązało się z lepszą kontrolą poziomu cukru we krwi.

Wiele innych badań wykazało również, że 5-HTP zwiększa uczucie sytości i wspomaga utratę wagi szczególnie u osób z nadwagą lub otyłością.

Co więcej, badania na zwierzętach wykazały, że 5-HTP może zmniejszać nadmierne spożycie jedzenia spowodowane nadmiernym stresem lub depresją.

Optymalne dawkowanie 5-HTP

Zalecana dawka 5-HTP dla dorosłej osoby to 300-400 mg dziennie, zwykle podzielona na dwie lub trzy dawki. Jeśli wolisz przyjmować tylko jedną dawkę, zaleca się przyjmowanie 5-HTP przed snem, ponieważ potencjalnie może on wywołać senność. Zwykle zaleca się również przyjmowanie 5-HTP około pół godziny po posiłku.

5-HTP jest potencjalnie bezpieczne dla niemowląt i dzieci do 12 roku życia, w dawkach do 5 mg 5-HTP dziennie, choć zawsze należy porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji dla bezpieczeństwa dziecka.

Istnieje również ryzyko, że jest 5-HTP może nie być do końca bezpieczny dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Ponieważ nie przeprowadzono wystarczającej ilości badań lub prób klinicznych biorąc pod uwagę te 2 czynniki, najlepiej jest unikać przyjmowania 5-HTP w ciąży lub podczas karmienia piersią.

Czy 5-HTP jest bezpieczny w suplementacji?

5-HTP jest reklamowany jako bezpieczny w stosowaniu jako suplement i jako środek wspomagający odchudzanie. Należy jednak wiedzieć, że jeśli zażywasz leki z grupy antydepresantów, 5-HTP może zaburzyć ich działanie. Zawsze zalecamy rozmowę z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji 5-HTP, lub jakimkolwiek innym rodzajem suplementu.

Efekty uboczne z 5 HTP są możliwe, zwłaszcza jeśli stosuje się jego zbyt wysokie (>400 mg dziennie) dawki.

W przypadku przedawkowania 5-HTP wskazuje się następujące skutki uboczne:

  • Niepokój
  • Dreszcze
  • W skrajnych przypadkach arytmię
  • Senność
  • Problemy z trawieniem
  • Problemy z mięśniami

Przerwij przyjmowanie 5 HTP, jeśli czujesz się jakikolwiek z powyższych. W razie wątpliwości należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Sugeruje się również zaprzestanie przyjmowania 5-HTP tego co najmniej 2 tygodnie przed jakimkolwiek zabiegiem chirurgicznym, ponieważ może on niekorzystnie wpływać na znieczulenia chirurgiczne.

Rekomendowane suplementy z 5-HTP

Na rynku jest stosunkowo mało produktów zawierających 5-hydroksytryptofan w swoim składzie. Tym bardziej jest mniej tych, w których 5-HTP to jedyny składnik produktu. Na jakim produkcie warto bazować swoją suplementację?

Apollo’s Hegemony 5-HTP

Apollo’s Hegemony to obecnie jedna z najbardziej rewolucyjnych firm na rynku suplementacyjnym. Wiele z ich produktów to właśnie monopreparaty z substancjami praktycznie niestosowanymi przez bardziej mainstreamowe firmy suplementacyjne. By utrzymać ten trend, firma Apollo’s Hegemony postanowiła też stworzyć monopreparat zawierający 5-hydroksytryptofan – 5-HTP.

Efektywna dawka 200 miligramów na porcję. Ekonomiczna cena, oraz pewność suplementacji to najmocniejsze strony produktu. Brak zbędnych dodatków, oraz tworzenie produktów zgodnie z ideą „Clean label”, również powoduje, że płacimy tylko i wyłącznie za substancję aktywną w produkcie.

Rekomendowany suplement z 5-HTP - Apollo's Hegemony 5-HTP

Rekomendowany suplement z 5-HTP – Apollo’s Hegemony 5-HTP

Podsumowanie

Nadmierny apetyt jest jednym z głównym wrogów skutecznego odchudzania. Nawet najlepiej skomponowana dieta odchudzająca, szczególnie w początkowych etapach, może powodować poczucie głodu. Warto w celu dodatkowego wsparcia w takim przypadku skomponować efektywną suplementację, której częścią może być właśnie 5-HTP. Badania wykazały znaczącą efektywność 5-HTP w naturalnym zmniejszaniu apetytu. Jako że jest to nadal stosunkowo niszowy składnik suplementów diety, warto wybrać produkt sprawdzonej marki, aby zapewnić sobie efektywność i bezpieczeństwo suplementacji.